День вшанування пам’яті дітей
4 червня День вшанування пам’яті дітей, які
загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України
4 червня День вшанування пам’яті дітей, які
загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України
Російське вторгнення в Україну — відкритий воєнний напад Росії на Україну, що почався в четвер о 3:40[20] 24 лютого 2022 року. Третій етап російсько-української війни, розв'язаної Росією 2014 року, участь у якій РФ намагалася заперечувати. Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції від 2 березня 2022 року засудила дії Росії та назвала їх агресією проти України[21][22]. Міжнародний суд ООН в Гаазі 16 березня 2022 року зобов'язав Росію припинити розпочаті 24 лютого 2022 року воєнні дії в Україні[23].
Військова кампанія почалася після тривалого нарощування російських військ з листопада 2021 року вздовж кордону України з Росією і Білоруссю та визнання органами влади Росії 21 лютого 2022 року терористичних утворень на території України — так званих «ДНР» та «ЛНР» — як державних утворень. Неодноразово різні ЗМІ, західні та українські політики розцінювали накопичення російських військ біля кордонів з Україною з листопада 2021 року як підготовку Росії до війни з Україною. Офіційні представники Росії всіляко заперечували у своїх заявах, що Росія планує чи має намір напасти на Україну.[24] Практично одночасно Збройні сили Російської Федерації почали неприховане перекидання додаткових військ на окуповані території Донецької й Луганської областей.
Близько четвертої години за київським часом (UTC+2) 24 лютого президент Російської Федерації В. Путін оголосив про «спеціальну воєнну операцію» з метою нібито «демілітаризації та денацифікації України». Уже за кілька хвилин почалися ракетні удари по всій території України, у тому числі неподалік від Києва. Російські війська вдерлися до України поблизу Харкова, Херсона, Чернігова[25], Сум[26], увійшовши з Росії, Білорусі й тимчасово окупованого Росією Криму[25]. Разом з Росією війну проти України фактично веде Білорусь: із прикордонних районів завдають ракетних ударів по території України[27], здійснюють вильоти бойової авіації для завдання ракетно-бомбових ударів по території України, відбувається передислокація війська та його забезпечення[28].
Завдяки спротиву української армії та сил самооборони вже в перші дні агресії російська армія зазнала значних втрат у живій силі та техніці. У своїй новітній історії, за оцінками українських та міжнародних експертів, Росія в жодній війні ще не зазнавала навіть приблизно таких великих втрат за такий короткий час.[29] За визнанням західної розвідки, Росія зустріла сильніший, ніж очікувала, опір[30], що зумовило матеріально-технічні проблеми для її військ, нестачу пального, боєприпасів і продовольства, підрив бойового духу нападників. Швидке об'єднання країн світу для допомоги Україні, як і запровадження потужних санкцій проти Росії, стало несподіваним ударом для країни-агресора[31].
З першого дня вторгнення Росія порушує правила ведення війни і масово чинить воєнні злочини. Крім того, російська влада веде активну інформаційну війну та застосовує шовіністичну пропаганду.
1 червня в Україні відзначатиметься День захисту дітей, встановлений Указом Президента України від 30 травня 1998 року No 568/98, а 4 червня 2023 року — День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, запроваджений згідно з Постановою Верховної Ради України від 01червня 2021 року No 1490-IX.
Російські військові порушують основоположні права українських дітей, передбачені Конвенцією ООН про права дитини та будь-яким іншим міжнародним чи національним законодавством. Кожна дитина із 7 з половиною мільйонів українських дітей, навіть якщо i не має тілесних чи психологічних уражень та ушкоджень, так чи інакше зазнала порушень її прав, зокрема: на особисте життя та захист від посягань на нього; на захист від ycix форм фізичного та психологічного насильства; на відпочинок i дозвілля, освіту та родину; на захист від ycix форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень; на захист від ycix форм експлуатації, що завдають шкоди будь-якому аспекту добробуту дитини, на захист від катувань та інших жорстоких видів поводження чи покарання, які принижуючих гідність дитини;
Війна забирає життя не лише у дорослих, а й у дітей. Починаючи з 2014 року внаслідок російської збройної агресії проти України загинуло понад 940 дітей, до 500 дітей отримали поранення і травми та понад 50 дітей пропали безвісти. За 100 днів мільйони дітей зазнали гірших наслідків, аніж під час Другої світової. Росія вбила у 3 рази більше маленьких українців, ніж за всі попередні 8 років. Людська свідомість не сприймає великі числа. За цими числами стоїть Біль… зруйновані цілі родини. Маленькі особистості, які навіть не встигли побачити, що таке життя.
Враховуючи рішення Генеральної асамблеї ООН, яка, під егідою ООН, заснувала Міжнародний день дітей — безневинних жертв агресії і постановила відзначати його 4-го червня кожного року, Верховна Рада України установила в Україні День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, відзначати щороку 4 червня.
Для України цей день є ще однією можливістю привернути увагу українського суспільства до злочинів тих, хто вбиває українських дітей.
Широкомасштабна військова агресія росії проти України призвела до руйнації цивільної інфраструктури, помешкань, загибелі українських громадян.
На даний час нараховується понад 10 мільйонів громадян, які стали вимушеними переселенцями. В таких умовах важливо допомагати та підтримувати один одного.
«Другий рік Україна тримає оборону від російських окупантів, які варварськи увірвались на її землю, прагнучи за будь-яку ціну розширити російську імперію та нав’язати свою історію свободолюбивому українському народові.
Загартувавшись протягом століть, українці мужньо та самовіддано стали на шляху російського ворога, героїчно захищаючи свою батьківщину та демократичне майбутнє для своїх нащадків.
Жах і страждання, які несе із собою «русскій мір» відчули на собі не тільки українці, а й міжнародна світова спільнота, невільно ставши свідком жахливих подій, які сьогодні відбуваються в Україні через російську агресію.
Більше ніж 1400 дітей, за офіційними даними, постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії російської федерації, з яких 464 - дітей загинуло та 936 - поранено. На жаль, ці дані не є остаточними, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на тимчасово захоплених та звільнених територіях.
Вчинивши вже чимало нелюдських та варварських злочинів в Україні, росія й надалі продовжує свій терор, без докору совісті забираючи життя мирних людей.
Росія без сумніву країна-терорист, огидні злочини якої спрямовані проти мирних людей.
І наш обов’язок сьогодні вжити всіх необхідних заходів для зупинення кровопролиття невинних людей Україні та притягнення винних у воєнних злочинах осіб до відповідальності заради міжнародного миру та колективної безпеки.».